مَراکِش (به عربی: المغرب، به بربری: مراکش Murakuc / أمرّوک Amrruk)، کشوری است در شمال غربی آفریقا. مراکش ساحلی طولانی با اقیانوس اطلس دارد که از شمال به جبل‌الطارق و دریای مدیترانه می‌رسد. کشور مراکش از سوی خاور با کشور الجزایر، از غرب با اقیانوس اطلس، از جنوب با کشور موریتانی و از شمال با دریای مدیترانه همسایه‌است.

مراکش ادعای مالکیت صحرای غربی را داردو بخش عمده‌ای از آن را از سال ۱۹۷۵ اداره کرده‌است. وضعیت صحرای غربی هنوز مورد اختلاف و مناقشه‌است.

پایتخت مراکش شهر رباط است.


اقتصاد


بالابودن نرخ بیکاری در مراکش که از موقعیت‌های خوبی برای اشتغالزایی نیز برخوردار بوده است سبب شد تا کارشناسان و مشاوران امور اقتصادی این کشور که عموما مشاورانی بین‌المللی بودند بر تغییر نقش دولت و ایجاد اصلاحات اقتصادی و جهت دهی به بخش خصوصی تاکید کنند.برنامه‌ریزی برای توسعه اقتصاد خصوصی در مراکش به گونه‌ای انجام شده است که هیچ محدودیتی برای انواع سرمایه‌گذاری در این کشور وجود ندارد یا این وجود مقامات این کشور ترجیح می دهند سرمایه‌گذاری در زمینه‌هایی صورت گیرد که دارای بیشترین عوامل و عناصر مناسب باشند. به عبارت دیگر مواد اولیه مربوط به طرح سرمایه‌گذار در کشور موجود باشد. سرمایه‌گذاری در زمینه صنایعی باشد که از نیروی انسانی بیشتری استفاده کرده و حقوق بالاتری را پرداخت کند و از دو ویژگی بازار محلی و صادرات نیز برخوردار باشد. مراکش را به دنیای دیجیتالی نزدیک تر کند. سرمایه‌گذاری بیشتر در مناطق سوق الجیشی و یا عقب مانده‌تر باشد. عرصه تولید را افزایش دهد و از ایجاد مافیای اقتصادی جلوگیری کند. بر بخش‌هایی که قبلا توسط دولت سرمایه‌گذاری شده و نیمه تمام باقی مانده معطوف باشد. از سود بالایی برخوردار باشد. منسوجات، کشت و صنعت، ماهیگیری، صنایع الکتریسیته، اتومبیل، جهانگردی و هتل‌داری نیز از جمله مواردی است که شرایط فعالیت بخش خصوصی را به راحتی فراهم می‌‌کند.
صادرات: فسفات، محصولات کشاورزی همچون زیتون ودانه های روغنی .
واردات:نفت وگاز، نیروی الکتریسیته،ماشین آلات صنعتی ، محصولات صنعتی و شیمیایی.
نرخ تورم :3 درصد
واحدپول: درهم مراکش.

بازدید : 1349 نفر

© 2011. TirganSeyr.All rights reserved.
Design : ariaweblab